Haber

Finlandiya Cumhurbaşkanı: İsveç ile aynı zamanda NATO’ya üye olmak Türkiye’nin elindedir.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç’in Harpsund kentinde İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Norveç Başbakanı Gahr Store ile bir araya geldi. Liderler görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

“İSVEÇ İLE NATO’YA EL GİRMEK İSTİYORUZ”

Sauli Niinistö” Finlandiya’nın NATO üyelik süreci İsveç ile devam ediyor. İsveç ile el ele NATO’ya katılmak istiyoruz. Ama bu konuda bir şey yapamıyoruz, onay Türkiye’nin elinde, Türkiye şu an ne düşünüyor bilmiyorum.O konuştu.

“TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR”

İsveç Başbakanı Kristersson, Türkiye ile NATO görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, ” İskandinavya’nın kendine has koşulları vardır. İşbirliğimiz NATO’ya derinlik katacaktır. İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olduklarında bölgemiz NATO’nun en kuzey bölgesi olacak. Türkiye ile NATO üyelik müzakereleri devam ediyor.ifadeleri kullandı.

Norveç Başbakanı Gahr Store ise Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini desteklediklerini ve bu ülkelerin NATO’ya güç katacağını söyledi.

RUSYA KORKUSU

mağaza, ” Rusya giderek daha öngörülemez hale geldi. Rusya’dan İskandinav ülkelerine kadar siber harp ve hibrit harp gibi çok farklı ve tehlikeli sistemler kullanılıyor. Bu açıdan düşündüğümüzde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılabilmesi değerlidir.’ sözlerini kaydetti.

haber-doganyol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu