Ekonomi

Barclays, antitröst davasında Google’ın yenilgisini bekliyor, hisseler artıyor

Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ: Google ) Inc. (NASDAQ:GOOG) şu anda zorlu bir antitröst davasıyla mücadele ediyor. Alphabet’in hisseleri, Barclays’in teknoloji devinin ABD’deki antitröst davasında yenilgiyle karşı karşıya kalabileceği öngörüsüne rağmen bugün %1,5 oranında beklenmedik bir yükseliş yaşadı. Bu hukuki mücadele, Pazartesi günü uzman ifadesinin Google’ın arama ağı reklam gelirlerinin önemli bir bölümünü (yüzde 36) Safari kullanıcılarından elde ettiğini ortaya koymasıyla daha da netleşti.

Google’ın Apple Inc. (NASDAQ: AAPL ) ile gelir paylaşımı anlaşmasına odaklanmak, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) gibi düzenleyici kurumların elini güçlendirebilir. Yetkili makam, arama motorları için “seçim ekranları” ve gelir paylaşımına sınırlamalar gibi Avrupa’da kullanılanlara benzer tedbirlerin uygulanmasını değerlendirebilir. Bu önlemler Avrupa’daki bazı Android cihazlarda uygulandı ancak Alphabet’in piyasa değeri üzerinde sınırlı bir etkisi oldu.

Bu zorluklara rağmen Wall Street, Alphabet’in mali geleceği konusunda olumlu olmayı sürdürüyor.

Google’a karşı açılan dava, Barclays’in ABD Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan güçlü davaya ilişkin endişelerini dile getirdiği Kasım 2023’ün başlarından bu yana ivme kazanıyor. 2024 yılında ABD’de gelişen iOS cihazlarının benzersiz pazar dinamikleri, Google’ın bu hukuki anlaşmazlığı kaybetmesi durumunda etkiyi daha da ağırlaştırabilir. Bu sonuç, Apple’ın arama hizmeti için alternatifleri değerlendirmesine yol açarak Microsoft’u harekete geçirdi (NASDAQ: MSFT) Bing ile ortaklık kurabilir veya kendi arama motorunu geliştirebilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu