Haber

Gaziantep ormanlar için 7/24 nöbette

GAZİANTEP (İGFA) –Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, rekreasyon alanlarında olası orman yangınlarını önlemek amacıyla çam püreleri, kozalaklar ve kuruyan kısımların temizliğini yapıyor.

Ormanların korunması kapsamında yürütülen çalışmada 105 işçi, 7 iş makinesi ve 5 nakliye aracı, ormanların bitiminde yol kenarlarındaki çimleri keserek, başta cam kırıkları olmak üzere çevreye zarar verebilecek çöpleri topluyor. yangına neden olmak

İTFAİYE GRUPLARI ORMAN YANGINLARINA KARŞI GÖZLEMLERİNE DEVAM EDİYOR

Olası yangınlarda hızlı tespit ve müdahale için Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, kent ormanları ve ekili alanlarda 7 gün 24 saat görev başında. Güçlendirilmiş grupların termal kameralı ve gece görüşlü dronlarla kapasitelerini artırmak amacıyla bu yıl 2 adet 4X4 orman yangınına müdahale aracı ve 8 adet su destek aracı alınarak güçlendirildi.

İtfaiye Müdürlüğü, orman yangınlarına müdahalede kullanılmak üzere 159 orman köyü muhtarına toplam 500 adet sırt pompası, 1.750 adet tırmık ve 1.800 adet şaplak dağıttı. Orman yangınları konusunda işçi ve vatandaşların eğitimlerine devam eden İtfaiye Müdürlüğü, 2015 yılından bu yana 364 bin 463 vatandaşa eğitim verdi.

Ormanlarda yürütülen temizlik çalışmaları hakkında bilgi veren Kent Estetiği ve Yeşil Alanlar Dairesi Bakım Onarım Şube Müdürü Seda Memikbeşe, ormanlarda gerçekleştirilen temizlik çalışmaları ile ilgili bilgi vererek, ormanların zarar görme riskini azaltmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte orman yangınlarını da söndüren, şunları kaydetti:

“Çam püresi, kozalaklar ve kurumuş dallar burada temizlenir. Ayrıca ormanlık alanlara bitişik arazilerde temizlik çalışmaları devam ediyor. Yangın riskini oluşturacak tüm unsurları en aza indirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın kullandığı mesire yerlerinde mangal ve ateş yakılması yasaktır. Vatandaşlarımızı buradan uyarıyoruz. Gaziantep’in oksijen kaynağı ormanlarımızdır.”

Ormanların korunması ve müdahale amacıyla nöbet tutan itfaiye ekibinden Müdahale Çavuşu Abdullah Özbakır da 7/24 nöbette olduklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu